tamarai
Komentari isključeni za Najčešći mitovi o psihoterapiji
and posted in SAVJETI PSIHOLOGA

Psihoterapija je često okružena raznim mitovima i nejasnoćama. Evo nekoliko najčešćih mitova o psihoterapiji, zajedno sa stvarnim činjenicama.

Mit: Psihoterapija treba da bude laka i bezbolna.

Stvarnost: Terapija može biti izazovna i zahtijeva rad na sebi. Promjene ne dolaze bez truda, ali su vrijedne napora.

Mit: U psihoterapiji moram neprekidno da napredujem.

Stvarnost: Napredak nije uvijek linearan. Ponekad se suočavamo s otporima i nazadovanjem, ali to je normalan dio procesa.

Mit: Psihoterapija treba da se tiče određenog problema.

Stvarnost: Terapija može obuhvatiti različite aspekte života i ličnosti. Fokus može biti na konkretnom problemu, ali i na opštem razvoju.

Mit: Dobar prijatelj je najbolji psihoterapeut.

Stvarnost: Prijatelji mogu biti podrška, ali terapeut ima stručnost i iskustvo da pomogne na dubljem i sistematičnom nivou.

Mit: Psihoterapeuti uvijek ćute i samo slušaju.

Stvarnost: Terapeuti aktivno komuniciraju, postavljaju pitanja i pružaju podršku i smjernice. Slušanje je važno, ali nije jedina uloga terapeuta.

Ukoliko imate problem u komunikaciji sa terapeutom, važno je otvoreno razgovarati o tome kako biste zajedno pronašli rješenje. Psihoterapija je individualan proces, a terapeut i klijent zajedno rade na postizanju ciljeva i promjena. Ne zaboravite da je vaša uloga takođe ključna za uspjeh terapije!

Mit: Samo “ludi” (mentalno oboljeli) ljudi idu na psihoterapiju.

Stvarnost: Psihoterapija pomaže ne samo mentalno oboljelim, već i zdravim osobama dajući im smjernice za unaprijeđenje mentalnog zdravlja, prepoznavanja uznemirujućih misli i življenja života u skladu sa sopstvenim vrijednostima.

Mit: Psihoterapija je samo razgovor i terapeut ima već gotovo rješenje.

Stvarnost: Psihoterapeut nikada ne nudi gotova rješenja jer gotova i jednostavna rješenja nažalost ne postoje. Psihoterapeut svojim metodama otvara vrata u klijentovom samostalnom pronalaženju odgovora, nudi nove poglede na situaciju te ga dodatno edukuje i ohrabruje u prevazilaženju poteškoća.

Mit: Psihoterapija pretjerano dugo traje.

Stvarnost: Da li od jedne limunade možemo da izgradimo snažan imunitet ili da s jednim trčanjem postignemo visoku fizičku izdržljivost? Naravno da ne možemo.  Tako i jedan-dva susreta s terapeutom ne mogu izgraditi psihičko zdravlje. Rad na sebi zahtijeva dugotrajan, kontinuiran i posvećen rad na svojim mislima, osjećanjima i ponašanju koji nije uvijek ugodan ili jednostavan.

Mit: Psihoterapija nije naučno zasnovana.

Stvarnost: Postoji puno različitih grana u psihoterapiji i nisu svi mehanizmi u potpunosti istraženi, odnosno njihova efektivnost još nije potkrijepljena istraživanjima. Kod psihoterapisjkih pravaca sa većim nivoom strukturisanosti, kao što je kognitivno-bihejvioralna terapija, postoje istraživanja koja pokazuju stvarne rezultate promjene upoređujući stanje prije i poslije tretmana. Ipak, prije započinjanja terapije uvijek je korisno istražiti malo više o pravcu koji nas zanima i kritički se osvrnuti na njegove mehanizme djelovanja.

Mit: Psihofarmakoterapija (terapija lijekovima) je bolja od psihoterapije.

Stvarnost: Ovaj je mit napola istinit jer njena efikasnost zavisi od situacije i od osobe. Ponekad su lijekovi neophodni za poboljšanje kvaliteta života, no ponekad je i psihoterapija dovoljna, iako je i njihova kombinacija u nekim slučajevima poželjna jer jedno ne isključuje drugo. Psihoterapija se bazira na mijenjaju nezdravih obrazaca u mišljenju i ponašanju koji dovode do narušenog kvaliteta života, dok lijekovi putem fiziološkog djelovanja smanjuju neugodne simptome. Istraživanja pokazuju da je kognitivno-bihevioralna terapija barem jednako uspješna u liječenju depresije kao i antidepresivi. Isto tako, pokazalo se da je broj ponovljenih depresivnih epizoda značajno manji kod osoba koje su u svom prvobitnom liječenju prolazile i kroz psihoterapiju nego kod osoba koje su bile liječene samo pomoću lijekova.

Sve u svemu, psihoterapija je namijenjena svima koji osjećaju potrebu za podrškom stručne osobe te je njezin proces ponekad izazovan i težak, no sve u svrhu poboljšanja kvaliteta života. Nadamo se da smo ovim mitovima uspjeli razjasniti neke nejasnoće i ohrabrujemo vas da se javite za  stručnu psihološku pomoć ukoliko za tim osjećate potrebu.

Comments are closed.