Pokažite svom tinejdžeru ljubav i brigu, dok pazite na sebe.
Bilo da se vi i vaš tinejdžer dobro slažete ili imate izazove, važno je pokazati da ih volite i podržavate, da im možete pomoći da prebrode teške periode i da ste uvijek tu za njih.
U nastavku slijede četiri stvari koje treba imati na umu kada vodite razgovor “kako si?” sa svojim tinejdžerom i kako da pokažete da ste uvijek tu za njih.
Ohrabrite ih da podijele svoja osjećanja
Potražite načine da se povežete sa svojim tinejdžerom. Pitajte ih kako im je prošao dan i šta su radili. To možete uraditi na način da ih pozovete da vam se pridruže u nekom zadatku, kao što je priprema večere, kada možete iskoristiti vrijeme za razgovor o njihovom danu.
Podsjetite ih da ste tu za njih, bez obzira na sve, i da želite čuti kako se osjećaju i šta misle. Nekoliko jednostavnih riječi ohrabrenja može im pomoći da se osjećaju ugodno kada dijele svoja osjećanja s vama.
Važno je priznati i razumjeti emocije koje možda doživljavaju, čak i ako je to neugodno. Kada vam se otvore, možete odgovoriti sa “Razumijem”, “zvuči kao teška situacija” ili “ima smisla”.
Možda će vam biti lako primijetiti stvari koje vaš tinejdžer radi, a koje vam se ne sviđaju. Ali, pokušajte primijetiti i pohvaliti ih za nešto što dobro rade – čak i nešto jednostavno, poput čišćenja za sobom.
Izdvojite vrijeme da ih podržite
Radite zajedno na postavljanju novih rutina i ostvarivih dnevnih ciljeva. Možete postaviti cilj kao što je obavljanje domaće zadaće prije večere.
Adolescencija znači nezavisnost! Pokušajte svom tinejdžeru dati odgovarajuće vrijeme i prostor da bude sam. Potreba za prostorom je normalan dio odrastanja.
Pronađite nekoliko načina na koje možete podržati i ohrabriti svog tinejdžera da pravi pauze (od školskih poslova, kućnih poslova ili drugih aktivnosti na kojima možda rade) da radi stvari u kojima uživa. Ako se vaš tinejdžer osjeća frustrirano, radite s njim kako biste smislili neka rješenja problema. Pokušajte da ih ne preuzmete i recite im šta da rade.
Radite zajedno na konfliktu
Slušajte stavove vašeg tinejdžera i pokušajte mirno riješiti konflikt. Zapamtite: svi su pod stresom!
Nikada ne raspravljajte o nekom problemu dok ste ljuti. Udaljite se, udahnite i smirite se – kasnije možete razgovarati sa svojim tinejdžerom o tome.
Izbjegavajte borbu za nadmoć. S obzirom da svijet osjećaju nepredvidljivim, tinejdžeri se možda bore da imaju kontrolu. Koliko god to bilo teško u ovom trenutku, saosjećajte s njihovom željom da uspostave kontrolu u teškom trenutku, umjesto da pokušavate uzvratiti ili je nadvladati.
Budite iskreni i transparentni sa svojim tinejdžerom: možete mu dati do znanja da i vi doživljavate dodatni stres. Ako im pokažete kako se nosite sa svojim teškim osjećanjima, može im pomoći da znaju da su njihova osjećanja uredu.
Kada dođe do sukoba, odvojite malo vremena da razmislite o tome kako ga vi i vaš tinejdžer možete riješiti. O ovim razmišljanjima možete razgovarati sa svojim tinejdžerom, tako da vide kako obrađujete ideje.
Brinite o sebi
Roditelji/staratelji imaju puno posla. Takođe vam je potrebna briga i podrška za sebe. Pokazivanje brige o sebi je takođe dobar način da modelujete praksu svom tinejdžeru.
Nemojte čekati da tražite pomoć od drugih ako se osjećate preopterećeno. Normalno je i uredu tako se osjećati. Pronađite člana porodice ili nekoga sa kim možete razgovarati, ili potražite savjet stručne osobe poput psihologa/psihoterapeuta koji objektivno može sagledati vaš problem.
Odvojite vrijeme za sebe. Pokušajte pronaći nekoliko ljudi s kojima možete podijeliti osjećanja i iskustva. Svaki dan odvojite malo vremena s njima da razmijenite iskusvo kako se osjećate.
Odvojite vrijeme u svom danu da radite stvari koje vam pomažu da se nosite sa stresom i upravljate njime. Bilo da je vaš dan naporan ili lagan, znamo da je odvajanje vremena za brigu o sebi od suštinskog značaja za vašu dobrobit. Radite stvari koje volite ili jednostavno odvojite nekoliko minuta od dana, što vam može pomoći da se osjećate opušteno i puni energije.
Isprobajte različite pozitivne strategije suočavanja koje vam odgovaraju. Neke ideje uključuju: vježbanje, razgovor s prijateljima, pravljenje liste obaveza ili planiranje unaprijed, održavanje rutine i strukture, razmišljanje o tome na čemu ste zahvalni ili na šta se ponosite, i raditi stvari u kojima uživate poput muzike, umjetnosti, plesa ili vođenja dnevnika.